Produkt Cena Ilość Łącznie

Podsumowanie koszyka

Kwota 0.00 
Łącznie 0.00 
RAZEM: 0.00 
logo.png
wróc

20.10.2015, dodał ELLA

Po co nam włosy?

po co nam wlosy?

Czy wiesz, co to są włosy?

Włosy należą do tzw. przydatków skóry i są nitkowatymi, zrogowaciłałymi tworami naskórka, występującymi wyłącznie u ssaków. Każdy włos bierze swój początek w mieszku włosowym, który składa się z łodygi oraz brodawki włosa zaopatrzonej w naczynia krwionośne i nerwy, czasem nazywanej cebulką. Co ważne, dopiero zniszczenie tej drugiej części powoduje trwałą utratę włosa, podczas gdy uszkodzenie łodygi włosa jest odwracalne. To dlatego golenie włosów jest tak krótkotrwałą metodą usunięcia owłosienia.

Jeśli myślisz, że masz włosy jedynie na głowie, w okolicach pachowych, na rękach i nogach oraz w miejscach intymnych, to się mylisz! Włosy znajdują się na całej skórze, z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni, warg, podeszw i powierzchni zgięć stawów. Oczywiście na głowie życzymy ich sobie zawsze więcej, gdy w pozostałych miejscach wręcz przeciwnie, czasami zaklinając świat, by coś zmienił. I to zarówno panowie walczący każdego ranka z zarostem, jak i panie, które preferują podejście holistycznie, co w tym wypadku znaczy depilowanie niemal każdej strefy ciała. Ale czy słusznie widzimy owłosienie jak utrapienie? Przecież włosy muszą czemuś służyć, skoro natura tak chojnie nas nimi obdarzyła.

Po co nam włosy?

Włosy pełnią u ssaków przeważnie funkcję termoregulacyjną, ale akurat w tym wypadku ludzie stanowią pewien wyjątek, posiłkując się obecnie zdecydowanie częściej ubraniem. Choć oczywiście kępka tam i ówdzie może być warstą izolacyjną przed chłodem. Co do pozostałych funkcji owłosienia naukowcy wciąż toczą spory: jedna z teorii mówi na przykład, iż owłosienie łonowe zabezpiecza przez wniknięciem bakterii do dróg rodnych. Kontrowersje rodzi jednak fakt, iż to włosy bywają głównym siedliskiem bakterii, a czasem nawet pasożytów w okolicach intymnych.

Według najnowszych teorii włosy istnieją po to, by zatrzymać nasz naturalny zapach oraz zawarte w pocie feromony. Czyżby miały być naszym wabikiem lub straszakiem? Denerwując się czy bojąc, pocimy się w okolicy pach – prawdopowobnie była to pierwotnie dodatkowa droga sygnalizacji naszych emocji. Współcześnie jednak zapachy te są rozczytywane jako mało przyjemne i wpływają negatywnie na ocenę atrakcyjności wydzielającej jej osoby. Badacze z Rosyjskiej Akademii Nauk odkryli, że zestresowani meżczyźni, którzy w związku z poziomem kortyzolu w organizmie wydzielają intensywną woń, są uznawani przez kobiety za mniej pociągających niż ich rozluźnieni (i pachnący?) koledzy.

Czy należy się depilować?

Choć owłosienie może stać się przyczyną nieprzyjemnego zapachu oraz siedliskiem bakterii nie ma medycznych przesłanek, by wykonywać depilację, z wyjątkiem okresu okołoporodowego, gdy wielu lekarzy zaleca usunięcie owłosienia łonowego ze względu na możliwe pojawienie się ran oraz proces ich gojenia się po porodzie. Depilacja do Europy przyszła stosunkowo późno, bo dopiero w XX wieku i jest wyrazem pewnej mody, promowanych kanonów piękna oraz stylu życia. Współcześnie gładkie nogi i pachy to atrybuty aktywnej kobiety, a coraz częściej również mężczyzny. Na szczęście wciąż mamy wybór, które części ciała i w jakim stopniu chcemy pozbawić owłosienia, bo choć cukrowanie można wykonywać dosłownie wszędzie, to w różnych zakresach – zależnie od preferencji.

Czy wiesz że..?

Codziennie bez żadnej depilacji tracimy ok. 100 włosów, a na 1 cm² skóry na głowie przypada ok. od 150-500 włosów ciemnych i od 180-750 włosów jasnych. Zaskoczenie? Jak widać ELLA o owłosieniu wie wszystko, w duchu „poznaj swojego wroga”, bo tylko wtedy można działać naprawdę skutecznie. ELLA chce być skuteczna, zmieniając codzienność na słodszą.

Udostępnij

Podobne wpisy

Cukrowanie - Poznań i Szczecin
9 czerwca 2017

Depilacja cukrowa: Poznań i Szczecin

Co to jest depilacja cukrowa? Profesjonalny zabieg cukrowania czy inaczej depilacja pastą cukrową to metoda usuwania owłosienia przez wyszkolone su...