Produkt Cena Ilość Łącznie

Podsumowanie koszyka

Kwota 0.00 
Łącznie 0.00 
RAZEM: 0.00 
logo.png
wróc

06.10.2015, dodał ELLA

Santi: mów o potrzebach

Doradczyni intymna Santi

Usiądź do stołu i mów o potrzebach

Sheryl Sandberg, szefowa operacyjna Facebook Inc. oraz kluczowa postać ruchu liderek w biznesie, często podkreśla, że kobiety nie są wysłuchiwane. Dość przewrotnie wiąże ona jednak tę sytuację z faktem, że to my same nie siadamy do stołu podczas negocjacji. Zostając przed drzwiami, pod ścianą, w drugiej linii, z której ciężej walczyć o uwagę już na mocy pierwszego, dobrowolnego samowykluczenia. Mam bardzo podobne odczucia jeśli chodzi o kobiece spełnienie i to nie tylko w kwestiach intymnych. Na drodze do realizacji naszych potrzeb staje zwyczaj nie mówienia o tychże potrzebach. Nie dzielimy się, nie wykładamy próśb czy chceń na stół. Mniej lub bardziej intencjonalnie kryjemy je również przed sobą. Będąc nastawionymi w pierwszej kolejności na realizację potrzeb naszych bliskich, same zostajemy na końcu kolejki. Oczywiście, mam świadomość, że wiele z nas zaoponuje. Bo przecież pragniemy dla siebie tak wiele – szczęścia, miłości, ekscytacji. Tylko czemu tak często każemy się światu domyślać, co to właściwie znaczy, jakich konkretnie zmian pożądamy?

Same nie wiemy?

Dlaczego nie mówimy o swoich potrzebach? Czasem dlatego, że zwyczajnie nie wiemy, jakie one są. Tkwiąc w zastanej sytuacji z wpisanym w nią poczuciem niejasnego braku, rozżalenia czy nawet tęsknoty za zmianą. Które elementy układanki zwanej życiem są winne takiemu stanowi? Trudno powiedzieć, bo w życiu faktycznie sprawy bywają skomplikowane, wielokrotnie złożone, z przeszłością oraz przyszłością na horyzoncie. Ostatni weekend spędziłam na warsztatach z kobietami, dla których odkrycie, czego pragną – one same, nie świat od nich – było milowym krokiem, ale i najlepszym początkiem pozytywnej zmiany. Usłyszały siebie, by mogły zostać usłyszane przez innych. Dlatego…

Dowiedz się, czego potrzebujesz i mów

Ćwiczenie. Bo ćwiczenia dobrze nam robią. Jeśli nie wiemy, czego nam trzeba najlepiej próbować: po jednej rzeczy na raz, po trochę i przez bardzo określony czas, by na koniec móc ocenić wyniki. Rozwiązania zawsze najlepiej testować, jeśli jednak nie chcemy wprowadzać rewolucji, a pragniemy poczuć, co i czy w ogóle zmiana nam przyniesie, można ją sobie wyobrazić. Brzuch i kobieca intuicja podpowiedzą kierunek. Kiedy poczułybyśmy się lepiej?

Mów o potrzebach: język

Często brakuje nam oswojonego języka, by zacząć mówić – nawet do siebie. Szczególnie, gdy potrzeby stają się intymne. To dlatego ELLA opracowała koncept słodkich podróży – dając język opisowo-ikonograficzny, by ułatwić komunikowanie życzeń. Podobnie każda z nas musi odszukać a czasem stworzyć język komunikacji z samą sobą, z partnerem, z bliskimi. Język i najlepszy format. Bo czasem tradycyjna rozmowa zawodzi przez nadmiar emocji, ale przecież mamy też list, email, kartkę czy tabliczkę przyczepianą do lodówki. Jedynie uczulam, by mówienie zawsze zaczynać od siebie samej, a dopiero w drugim kroku dzielić się przemyśleniami. Mówienie, gdy same nie wiemy, co chcemy powiedzieć, potrafi wywieść na manowce nieporozumień i napięć. A tych mamy przecież już dość.

Warunki dobrej komunikacji

  • podejmuj jeden wątek na raz (adresuj jedną potrzebę)
  • nie oceniaj zachowań partnera czy swoich
  • jeśl prosisz pilnuj, by zaczynać od „ja” miast „bo Ty”
  • uświadom sobie, że nawet zakomunikowana potrzeba może zostać niezaspokojona
  • bądź otwarta na równie szczerą odpowiedź partnera

Co to da?

Znajomość własnych potrzeb oraz umiejętność ich komunikowania to doskonały punkt wyjścia, by kreowanć życie na własnych warunkach. Życie, którego życzę każdemu – kobiecie czy mężczyźnie. Bo wszystko co robię, to właśnie nauka siadania przy stole – do negocjacji o siebie.

Chesz mnie spotkac? Już 24 października o godz. 17.00 poprowadzę warsztaty „Różowa sukienka” w Studiu Depilacji ELLA w Szczecinie. Prócz warsztatów w programie oraz w cenie biletu (!): zabieg depilacji cukrowej o wartości 100 zł, udział w pokazie tańca na rurze Pole Dance Jungle, konsultacja z profesjonalną brafitterką z salony Ebras.pl Martą Płotkowską. Bilety tutaj.

Udostępnij

Podobne wpisy

Cukrowanie - Poznań i Szczecin
9 czerwca 2017

Depilacja cukrowa: Poznań i Szczecin

Co to jest depilacja cukrowa? Profesjonalny zabieg cukrowania czy inaczej depilacja pastą cukrową to metoda usuwania owłosienia przez wyszkolone su...