Produkt Cena Ilość Łącznie

Podsumowanie koszyka

Kwota 0.00 
Łącznie 0.00 
RAZEM: 0.00 
logo.png
wróc

09.02.2016, dodał ELLA

Jak zadbać o siebie nie tylko w ciąży czyli co radzi położna?

Rozmowa z mgr Elwirą Berezowską, doświadczoną położną, wiceprezes prywatnego szpitala Centrum Narodzin MAMMA o tym wszystkim, co powinna wiedzieć kobieta, szczególnie przyszła mama. Czasem zapominamy, że położne posiadają wiedzę i kompetencje potrzebne nam na różnych etapach życia i mogą ułatwić kobiecą podróż od dojrzewania, przez macierzyństwo, aż po przekwitanie. Każdy życiowy okres może być piękny, gdy zadbamy o wsparcie oraz własne zrozumienie zachodzących w naszym ciele zmian. ELLA pragnie, by kobiety mogły gładko przejść przez życie i nie boi się pytać o wskazówki najlepszych ekspertów – stąd ta rozmowa.

Rozmowy ELLI – Jak zadbać o siebie w ciąży?

ELLA: Pod skrzydła położnej trafiamy najczęściej dopiero w ciąży, ale co położna może powiedzieć kobietom, które dopiero marzą o dziecku? Co doradzić? Styl życia, ruch, odżywianie? Co jest najważniejsze dla przyszłej mamy?

Elwira Berezowska (EB): Ciąża jest olbrzymim wyzwaniem dla organizmu kobiety, dlatego warto się przygotować. Przede wszystkim zadbać o zdrowe odżywianie, unikać wysoko przetworzonej żywności, zawierającej wiele konserwantów, zrezygnować z używek: alkoholu czy papierosów. Warto też zadbać o kondycję fizyczną oraz prawidłową masę ciała, ponieważ zarówno nadwaga jak i niedobór masy ciała mogą wpływać na płodność. Koniecznie też trzeba zrobić podstawowe badania laboratoryjne oraz te, które wykluczą ewentualne infekcje, zwłaszcza dróg rodnych, a także jamy ustnej.

ELLA: Jaki rodzaj ruchu najbardziej poleca się kobietom w ciąży, jeśli nie występują żadne przeciwwskazania wobec aktywności fizycznej?

EB: Najlepszy jest taki, który sprawia radość kobiecie i jest bezpieczny: nordic walking, jazda na rowerze, joga, pływanie.

ELLA: Jak zadbać o siebie w ciąży? Jak przygotować się do porodu? Czy warto np. usunąć owłosienie?

EB: Najlepiej do porodu przygotować się pod okiem położnej, uczestnicząc w zajęciach edukacji przedporodowej już od 21. tygodnia ciąży. Podczas takich spotkań jest możliwość przygotowania się nie tylko do porodu ale również do tego, co nas czeka jeszcze w czasie ciąży oraz po porodzie. Jedną z wielu czynności, o jakie warto zadbać – zwłaszcza tuż przed porodem – jest usunięcie owłosienia nie tylko z okolic intymnych: warg sromowych i bikini, ale także z nóg i pach. Nie jest to podyktowane względami medycznymi, ale czysto estetycznymi oraz higienicznymi. Nie polecam tradycyjnej maszynki do golenia w tym szczególnym czasie, gdyż efekty są krótkotrwałe, a ze względu na małą „dostępność” pewnych stref dla kobiety w zaawansowanej ciąży, łatwo o skaleczenia i związane z tym ewentualne zakażenia.

ELLA: Z położnymi spotykamy się jako kobiety w specjalnym, pięknym, ale i trudnym momencie życia -to one potrafią nas przez niego mądrze poprowadzić. Czasem jednak zapominamy jak bardzo jest to wymagający zawód, który trzyma wykonującą go osobę stale pod telefonem. Jak radzi pani sobie z brakiem przewidywalności i stresem w pracy, bo zapewne jest go sporo?

EB: Ktoś nawet kiedyś powiedział, że położna żyje z seksu i pracuje na telefon (śmiech).  To wymagający zawód, szczególnie, gdy położna pracuje poza systemem, tzn. nie pracuje na oddziale w szpitalu czy też w poradni wg z góry ustalonego harmonogramu, ale np. prowadzi własną praktykę lub tak jak w moim przypadku prowadzi prywatny szpital położniczo-ginekologiczny. Niestety dzieci nie ustalają z nami dnia ani godziny przyjścia na świat, dlatego rzeczywiście jestem często 24 h pod telefonem, a zdarza się, że muszę zmienić plany i odwołać np. spotkanie ze znajomymi czy też wyjść podczas uroczystości rodzinnej lub spektaklu w teatrze. Jest to dosyć trudne, ale uczestnictwo w pięknej, magicznej chwili narodzin dziecka i widok szczęśliwej, spełnionej kobiety wynagradza wszystko. A jak sobie radzę? Pracuję ciągle nad tym i staram się spać gdy tylko jest okazja (często w dzień) i regularnie wyjeżdżać na urlop w takie miejsca skąd szybko nie dojadę do pracy.

ELLA: Co lubi Pani najbardziej w swojej pracy?

EB: Na to pytanie odpowiem innym razem, bo jest tego zbyt wiele! Zresztą właśnie praca wzywa (zadzwonił telefon). Dziękuję za rozmowę i biegnę!

Z Elwirą Berezowską będzie można spotkać się osobiście w Szczecienie w studiu ELLA na ul. Kaszubskiej 17 już 20.02.2016 po warsztacie Santi, poświęconemu zmysłowości, którą obdarowane jesteśmy z natury. Obie panie zasiądą do krótkiej wspólnej rozmowy o tym, jak rozpalanie zmysłów łączy się z znajomością własnej fizjonomii oraz jak można nasze ciało najlepiej wspierać. Bilety na wydarzenie tutaj, a więcej na temat spotkania można dowiedzieć się na Facebooku.

Zmysłowa z natury

 

 

Udostępnij

Podobne wpisy

Cukrowanie - Poznań i Szczecin
9 czerwca 2017

Depilacja cukrowa: Poznań i Szczecin

Co to jest depilacja cukrowa? Profesjonalny zabieg cukrowania czy inaczej depilacja pastą cukrową to metoda usuwania owłosienia przez wyszkolone su...